Nytt album och turné för Martin Stenmarck
Nytt album och turné för Martin Stenmarck
Matin Stenmarck är just nu aktuell med nytt album, singel och turné. Imorgon släpps studioalbumet "Härifrån ser jag allt!”, som är hans nionde i ordningen, och på måndag släpps singeln "20 år”. Dessutom medverkar Stenmarck även på årets Diggiloo-turné som inleds nu på lördag den 6 juni.
– De flesta låtarna skapade jag nattetid. Jag var pappaledig med mitt tredje barn Saga och när hon vaknade på natten kunde jag få en låtidé. Eftersom jag känner mig själv och vet att jag skulle glömma bort den om jag skulle gå och lägga mig, så smög jag istället ner i källaren och spelade in idén så fort som möjligt, berättar Martin Stenmarck i ett pressmeddelande.
På lördag den 6 juni inleds årets Diggiloo-turné där Martin Stenmarck uppträder tillsammans med Charlotte Perrelli, Andreas Johnson, Helena Paparizou, Magnus Carlsson, Lisa Stadell, Björn Kjellman, Hanna Hedlund, Oskar Bly, Jessica Andersson, Mollie och trumpetaren Magnus Johansson.
– Jag kommer köra tre av mina största hits och har även grottat ner mig i rock’n’roll och kommer gå igenom rockhistorien på 8-9 minuter, avslöjar Martin Stenmarck.
Turnédatum för Diggiloo-turnén
6 juni – Grebbestad, Tanumstrand
13 juni – Göteborg, Trädgårdsföreningen
26 juni – Vadstena, Vadstena Slott
27 juni – Nyköping, Rosvalla
4 juli – Ulricehamn, Sturebadet
5 juli – Kristianstad, Ovesholms Slott
8 juli – Piteå, Pite Havsbad
10 juli – Umeå, Nydala
11 juli – Bispgården, Thailändska Paviljongen
16 juli – Västervik, Bökensved
17 juli – Rättvik, Dalhalla
18 juli – Rättvik, Dalhalla
19 juli – Järvsö, Stenegård
23 juli – Borgholm, Idrottsplatsen
24 juli – Eksjö, Sjöängen
25 juli – Vänersborg, Sanden
29 juli – Varberg, Södra Fästningshörnan
30 juli – Skurup, Svaneholms Slott
31 juli – Båstad, Tennisstadion
1 augusti – Båstad, Tennisstadion
7 augusti – Skövde, Boulognerskogen
8 augusti – Hällefors, Hellefors Herrgård
14 augusti – Sandviken, Högbo Bruk
15 augusti – Stockholm, Ulriksdals Slott