Foto: Göran Lohne
Folk och rövare i Kamomilla stad - JUBILEUMSFÖRESTÄLLNING
lördag
Klockan
Detta blir en alldeles speciell föreställning. I år är det 25 år sedan vi hade vår allra första PREMIÄR !…
Läs mer...
Läs mer...
familj
Biljetter och priser
Exkl avgifter:175 - 175 kr
Parkteatern
Borås
Om evenemanget
Detta blir en alldeles speciell föreställning.
I år är det 25 år sedan vi hade vår allra första PREMIÄR !
Nu är det dags igen.
På scen medverkar: Jens Tompowsky, Ulrik Arturén, Jonas Henningsson, Peter Lindeblom, Amy Mattsson, Jonas Liberg, Robin Mills, Göran Lohne med flera.
DIREKT TILL BILJETTERNA: https://www.nortic.se/dagny/event/44367
SMAKPROV FRÅN FÖRESTÄLLNINGEN: https://youtu.be/J3WihzlvzEU
I den märkliga staden Kamomilla bor det många annorlunda personer. Det kan komma en kamel gående på gatan till exempel. Där bor Tobias i Tornet som kan spå vädret. Där bor också Bagaren, Slaktaren, Barberare Simonsson, Handlare Berg, Spårvagnsförare Enoksson, Colombine, Tommy och några fler.
Där bor även Överkonstapel Bastian som helst inte vill häkta någon. Men i Kamomilla bor också den stränga Tant Sofie som egentligen är den som bestämmer. Även om Överkonstapeln tror något annat. Bastian har till och med en egen lag.
Bastians Kamomillalag låter så här:
Man skall nte plåga andra
Man skall alltid bjuda till
Men för övrigt kan man göra vad man vill
Utanför staden bor de tre rövarna Kasper, Jesper och Jonatan som har ett Lejon hemma. De har en förfärlig röra hemma hos sig. En dag bestämmer de sig för att göra något åt den saken som de kommer få ångra bittert.
Massor av härlig sång, skratt och en oerhörd glädjande stund utlovas i Parkteatern denna eftermiddag.
Föreställningen kommer att vara minst 2 timmar och 15 minuter inklusive paus.
Vi har serveringstält vid Parkteatern med fika, korv med bröd med mera på plats.